חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הנוף של ירושלים כיום לעומת לפני 30 שנה – מה דומה ומה שונה?

עזרה בתכנון טיול בירושלים? השאירו פרטים 👇

הן מהבחינה האנושית והן מהבחינה האדריכלית, ירושלים השתנתה מאוד לאורך שלושים השנים האחרונות. לחובבי ירושלים של פעם ולאוהדי ירושלים של היום, יצאנו לבדוק מה דומה ומה שונה, בעיר בעלת ההיסטוריה המרתקת והגיוון האנושי הייחודי. 

נופי ירושלים של מעלה

למהלכים בסמטאות העיר העתיקה, נדמה לפעמים כאילו הזמן עמד מלאכת. הקירות העתיקים והלבנים הכבדות המסותתות. הבתים שרבים מהם ניצבים בדיוק נמרץ כפי שניצבו באותו המקום לפני עשרות בשנים ויותר. אבל אם נמריא קצת למעלה, עם מעוף הציפור, נגלה ברחבי העיר מחזה מדהים. על גבי גגות רבים מבתי העיר כבר לא ניצבים רק דודי השמש המפורסמים. לצידם ולפעמים במקומם, ניתן לראות שתופעת התקנת מערכות סולאריות (ראו כאן) תופסת תאוצה. בעניין הזה אין הבדל בין דתיים לחילונים, בין מסורתיים לבין אדוקים, בין יהודים לבין ערבים וכל היתר. בזכות המערכות החדשות הללו, שלא היו קיימות לפני שלושים שנה, רבים מתושבי העיר נהנים מחשמל חינם לאורך כל השנה.  

יותר אינטימית, פחות צפופה 

רבים מבני העיר של פעם, זוכרים בחיבה את השנים שבהם העיר הייתה יותר אינטימית ופחות צפופה. מוסררה, מאה שערים, בית וגן ויתר השכונות, הגידול הנרחב במספר תושבי העיר בהחלט נותן את אותותיו בכל מקום. וממילא השתנתה ועין כרם וסביבותיה. ולמרות הכל, אין ספק כי חלק גדול מהקסם של ירושלים שריר וקיים. האווירה המיוחדת של העיר לא נעלמה, ויש אומרים אפילו התחזקה. אבל הנוף העירוני הרבה יותר שולט. על גבעות רבות שהיו חשופות מבתים וירוקות יותר, עומדים כיום בתים גבוהים ונסללו כבישים. וגם אם מראה האבן הירושלמית בולט מכל פינה, עדיין הבניינים הגבוהים חושפים בבהירות כי משהו מאוד ברור השתנה. ירושלים של אז הייתה יותר אינטימית, פחות צפופה. עם בתי הקולנוע הישנים, עם התחנה המרכזית הישנה. אבל השווקים ההומים ומלאי החיים והמרץ, כבר אז היו במלוא תפארתם. 

עיר דוד והכותל – לנצח 

יש דברים בירושלים שאף פעם לא משתנים. למשל האווירה של הקדושה. למשל, האווירה המיוחדת בימים הנוראים או החנוכיות הנוצצות בחלונות, בכל חנוכה מחדש. הניחוחות של ארוחות שבת והשלווה של ימים טובים. עיר דוד, מגדל דוד, החומות והכותל, הם עצמם נראו כמעט אותו הדבר לפני עשרות שנים. אבל למעשה, למי שעוד זוכר, צצו לא מעט שינויים. הרחבה לא רחוק ממגדל דוד שהייתה פעם הרבה פחות בנויה. העובדה שלא הייתה הרכבת החשמלית, שהיום הפכה לאחד מסמלי העיר ועורק תחבורה ראשי. וגם אם חלק מחיי הלילה של העיר כיום כבר לא מה שהיו בעבר, עדיין יש גם בילויים בעיר. אלה שרוצים, יודעים למצוא את המסעדות הטובות, את המקומות שבהם אפשר לצאת ולבלות ולחגוג את החיים. ירושלים שלנו – אין כמוה בעולם והיא תיכון לנצח ולתמיד. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בירושלים מתחילה כאן