חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תקופת האביב בירושלים

עזרה בתכנון טיול בירושלים? השאירו פרטים 👇

מה מסמל את תקופת האביב בירושלים?

בירושלים האביב הוא עונה של התחדשות והתחדשות, המסומל באלמנטים טבעיים ותרבותיים שונים. כמה מהסמלים הבולטים של האביב בירושלים כוללים:

 1. פריחת השקד: עצי השקד הם מהראשונים לפרוח בירושלים, לרוב בסוף ינואר או תחילת פברואר. פרחים ורודים ולבנים העדינים שלהם מסמלים את בואו של האביב ואת התעוררות הטבע.
 2. פרחי בר: האביב בירושלים מאופיין בהופעת פרחי בר שונים כמו כלניות, רקפות, פרגים וצבעוני בר. פריחות צבעוניות אלו מנקדות את הנוף ומסמנות את חילופי העונות.
 3. פסח: חג יהודי זה, הנחגג בדרך כלל במרץ או באפריל, מנציח את שחרור בני ישראל מעבדות במצרים העתיקה. חג הפסח קשור קשר הדוק לאביב, שכן הוא מציין את תחילת השנה החקלאית ואת הזמן שבו נקצרו היבולים הראשונים.
 4. חג הפסחא: חג נוצרי זה, שחל באביב, חוגג את תחייתו של ישוע המשיח. חג הפסחא מסמל לידה מחדש והתחדשות, נושאים המתאימים מאוד לעונת האביב.
 5. נופים ירוקים: ככל שהטמפרטורות עולות והחורף דועך, הגבעות והעמקים של ירושלים הופכים שופעים בעלווה ירוקה. הנוף התוסס הזה מסמל את התחדשות הטבע במהלך חודשי האביב.
 6. נדידת ציפורים: האביב הוא תקופה שבה עופות נודדים רבים עוברים בירושלים, מטיילים בין שטחי החורף שלהם באפריקה לבין אזורי רבייה באירופה ובאסיה. חזרתם של ציפורים אלה היא סימן לבוא האביב.

פריחת האביב בירושלים

האביב בירושלים הוא תקופה יפה בשנה, כאשר העיר מתעוררת לחיים עם מגוון פריחות צבעוניות. האקלים הממוזג וחיי הצמחים המגוונים גורמים לתצוגה תוססת במהלך העונה הזו. חלק מהצמחים והעצים הפורחים בירושלים במהלך האביב כוללים:

 • עצי שקד (Amygdalus communis): עצים אלו הם בין הראשונים לפרוח, בדרך כלל בסוף ינואר או תחילת פברואר. הפריחה הוורודה והלבנה העדינה שלהם מסמנת את בואו של האביב.
 • עצי ג'קרנדה (Jacaranda mimosifolia): עצים אלו פורחים בין אפריל ליוני, עם פרחים בולטים בצבע סגול-כחול היוצרים חופה עוצרת נשימה מעל הרחובות והפארקים.
 • עצי יהודה (Cercis siliquastrum): עצי יהודה, הידועים בפרחים המדהימים הוורודים והסגולים שלהם, פורחים באפריל ומאי, ומוסיפים כתם צבע לנוף העירוני.
 • רקפת (Cyclamen persicum): את הפרחים המקסימים האלה, עם עלי הכותרת המעוותים, ניתן למצוא ברחבי הרי ירושלים, פורחים בדרך כלל מפברואר עד אפריל.
 • פרגים (Papaver rhoeas): עלי הכותרת האדומים הבוהקים של הפרגים יוצרים ניגוד חי מול הנוף הירוק, הפורחים ממרץ עד מאי.
 • כלניות (Anemone coronaria): ידועות גם בשם "פרח הרוח", כלניות פורחות בגוונים שונים של אדום, סגול ולבן בין פברואר לאפריל.
 • צבעוני בר (Tulipa agenensis): פרחים אדומים עדינים אלה עם מרכז שחור ניתן להבחין ברחבי הגבעות והעמקים של ירושלים במהלך מרץ ואפריל.
 • עץ לימון בתקופת האביב בירושלים – עצי לימון (Citrus limon) מתאימים היטב לאקלים הים תיכוני המצוי בירושלים. בעונת האביב, עצים אלו עוברים תקופה של צמיחה וטרנספורמציה, מה שהופך אותם למראה מענג עבור התושבים והמבקרים.במהלך האביב, עצי הלימון בירושלים מייצרים בדרך כלל פרחים ריחניים ולבנים המדיפים ניחוח הדרים רענן. פריחות אלו, הידועות גם כפריחת לימון או פרחי הדר, מופיעות בדרך כלל באשכולות ומושכות מאביקים כמו דבורים ופרפרים. כשהפרחים מואבקים, הם מתפתחים לפירות ירוקים קטנים שבסופו של דבר יבשילו ללימון הצהובים המוכר. לאורך כל האביב, תמצאו עצי לימון מעוטרים בתערובת של פרחים, ניצנים ופירות מתפתחים. העלים הירוקים הכהים והמבריקים מספקים ניגוד יפה לצבעים העזים של הפריחה והפירות. השילוב של הפרחים, הפירות והעלווה הופך את עצי הלימון למראה מקסים בירושלים בעונת האביב. ניתן למצוא עצי לימון בגינות פרטיות, בגנים ציבוריים ובחלק מרחובות העיר. הגנים הבוטניים בירושלים, הכוללים מגוון צמחים המותאמים לאקלים של האזור, הוא מקום אחד בו עלולים להיתקל בעצי לימון בעיר.

כדי לחוות את יופיה של ירושלים באביב, שקול לבקר בפארקים ובגנים הרבים של העיר, כמו הגנים הבוטניים של ירושלים, פארק הוהל ורד וגן גת שמנים. בנוסף, טיול ברחובות העיר או טיול בגבעות הסמוכות יגלה גם קליידוסקופ של צמחים ועצים פורחים.

מה מזג האוויר בתקופת האביב בירושלים?

האביב בירושלים כולל בדרך כלל מזג אוויר מתון עד חם, עם טמפרטורות מתונות ומדי פעם גשם. העונה מתחילה בדרך כלל בסוף פברואר או תחילת מרץ ונמשכת עד מאי. להלן סקירה של מזג האוויר במהלך האביב בירושלים:

טמפרטורה: טמפרטורות האביב בירושלים נעימות ונוחות. במרץ, השיאים הממוצעים נעים בין 15 ל-18 מעלות צלזיוס (59 עד 64 מעלות צלזיוס), בעוד שהשפל הממוצע נע בין 6 ל-8 מעלות צלזיוס (43 עד 46 מעלות צלזיוס). עד מאי, הטמפרטורות הגבוהות הממוצעות עולות לסביבות 24 עד 26 מעלות צלזיוס (75 עד 79 מעלות פרנהייט) והשפל הממוצע עולה ל-12 עד 14 מעלות צלזיוס (54 עד 57 מעלות פרנהייט).

גשם: גשם נפוץ יותר בחלק המוקדם של עונת האביב, במיוחד במרץ, כאשר העיר עדיין יכולה לחוות ממטרים מסוימים. ככל שהעונה מתקדמת, הגשמים הופכים פחות תכופים, ובחודש מאי, מזג האוויר בדרך כלל יבש יותר, עם גשמים קלים מדי פעם.

שמש: ככל שמתפרש האביב, הימים מתארכים, וכמות השמש עולה. עד מאי, ירושלים חווה בממוצע 11 עד 12 שעות אור ביום.

רוח: האביב בירושלים יכול להתאפיין ברוחות מדי פעם. רוחות אלו בדרך כלל מתונות עד בינוניות בעוצמתן ויכולות לספק משב רוח מרענן בימים חמים יותר.

בסך הכל, מזג האוויר האביבי בירושלים אידיאלי לפעילויות חוצות וטיולים. הטמפרטורות הנעימות, הפרחים הפורחים ושמי השמש בדרך כלל הופכים את זה לזמן יפה לחקור את העיר וסביבתה. עם זאת, כדאי להצטייד במעיל קל ומטריה, מכיוון שמזג האוויר עלול להיות לעיתים בלתי צפוי במהלך חודשי האביב.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בירושלים מתחילה כאן